info@canecorsoturkey.org

Köpeklerde Kas Geliştirme ve Kuvvet Egzersizleri

Köpeklerde Kas Geliştirme ve Kuvvet Egzersizleri

Kas geliştirme hangi köpekler için iyidir?

İnsanlar köpekler için kas geliştirme ve güç egzersizlerini düşündüklerinde, köpekli koruma sporları veya koruma çalışmaları için büyük Pitbull veya Rottweilerları forma sokmayı ve hatta kilo alması gereken sıska köpeği resmederler. Fakat, kas kondisyonlama egzersizinin tüm köpekler için faydaları vardır ve aynı zamanda yaralanma ya da kalça displazisi veya omurga ile ilgili problemler gibi dejeneratif sorunlardan kurtulan köpeklerin rehabilitasyonunda da faydalıdır. Güç ve kas eğitimi yapılıyorsa, bir veteriner veya nitelikli terapiste danışarak yapılması önemlidir ancak bilinçsizce yapılması durumunda iyilik yapmak isterken daha fazla zarar verilebilmesi muhtemeldir.

Bu tür bir egzersiz aynı zamanda yüksek enerjili bir köpeği yormaya yardımcı olmak için mükemmeldir.

Köpekler İçin Kas Geliştirme Ve Kuvvet Egzersizinin Faydaları

Kas geliştirme ve güçlendirme aktivitelerini köpeğinizin günlük egzersizine dahil etmenin en büyük faydalarından biri, yaralanmaları önlemeye yardımcı olmasıdır. Bu, eklemleri ve tendonları desteklemek ve stabilize etmek ve kemik yoğunluğunu arttırmak için kas inşa ederek elde edilir.

Artrite yol açan kas israfından muzdarip olan yaşlı köpekler için, yavaşlamaya ve hatta yaşa bağlı zayıflığa karşı yardımcı olur.

Fitness açısından güçlendirici egzersizler kardiyovasküler sistemi arttırır ve yağları azaltır, obeziteyi önler ve sağlıklı bir kiloyu korumaya yardımcı olur. Genel sağlık için, gastrointestinal düzenliliği geliştirir, bağışıklık sistemini güçlendirir ve uyku ve yeme alışkanlıklarını iyileştirir.

Köpeğinize psikolojik faydaları, zihinsel uyarılma ve zenginleştirme sağlaması ve zıplama, kazma, çiğneme ve rahatsız edici havlaması gibi davranış sorunlarını önlemesidir. Çekingen veya endişeli köpeklerin güvenlerini kazanmalarına bile yardımcı olabilir. Kas geliştirme ve güçlendirme, çeviklik gibi köpek sporlarında yarışan köpekleri için forma sokar ve eğitimin önemli bir parçasıdır.

Dinlenme, İyileşme ve Diyet

Kas inşa etmek ve güçlendirmek için gerekli fiziksel egzersizleri yapmanın yanı sıra, iki önemli bileşen daha var. Dinlenme ve iyileşme ve kaliteli beslenme.

Köpeğinizi fazla çalıştırmamanız ve direnci veya aktiviteyi yavaşça arttırmanız, egzersiz seansları arasında tamamen iyileşme fırsatı verir.

Diyet de son derece önemlidir. Özellikle kaliteli proteinler bakımından. Protein, yağsız kas yapısını sağlamasının yanı sıra kas ve diğer dokuları onarma rolüne sahiptir. Ayrıca yeni deri hücreleri oluşturmak ve sağlıklı bir kürk oluşumu için gerekir. Ayrıca, normal işlev için gerekli olan hormonlar ve enzimler gibi vücut kimyasalları oluşturmaya ve enerji sağlamaya ve güçlü bir bağışıklık sistemini korumaya yardımcı olur.

Proteinler, köpeğinizin protein ihtiyaçlarını karşılayan 22 temel amino asit içeren amino asitlerden oluşur. Köpeğiniz bunların yarısını üretebilir, ancak geri kalan amino asitler diyetten gelmelidir. Temel amino asitlerin herhangi birinin eksikliği, bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir. Bu, düşük enerji, zayıf cilt ve kürk durumuna neden olabilir ve köpeğinizde yara veya sakatlıkların iyileşmesi yavaş olabilir.

İdealde, biyolojik olarak uygun tipte proteinlerle beslemek istersiniz, bu da gerekli besinleri kolayca sindirebildikleri ve emebildikleri anlamına gelir. Tavuk gibi kümes hayvanları bunun iyi bir örneğidir.

Bazı insanlar köpeklerinin protein ihtiyaçlarını insan vücut geliştiricileri tarafından yaygın olarak kullanılan peynir altı suyu proteini ile destekleyecektir, ancak bu önerilmez. Peynir altı suyu proteini süt ürününden elde edilir ve köpekler genellikle laktoza toleranssızdır ve sindirim sistemleri üzerinde istenmeyen bir etkiye sahiptir. Gerekli görülmesi durumubda, köpekler için özel olarak formüle edilmiş protein takviyeleri vardır.

Kas Ve Kuvvet Geliştirme Egzersizleri

Şimdi kas inşa edecek ve köpeğiniz için güç geliştirecek bazı önerilen egzersiz ve etkinliklerin bir listesinden bahsedeceğiz. Bazıları belirli kasları veya arka bacaklar gibi kas gruplarını geliştirmeye odaklanır. Göğüs ve omuzlardan kalın ve zayıf arka ayakları olan bir köpeği ne sıklıkla görüyorsunuz? Bu bir dengesizliğe neden olur ve sıklıkla köpeğin arka tarafıyla ilişkili sorunlara yol açar.

Diğerleri daha çok bileşik egzersizdir ve genel dayanıklılık, güç ve karın bölgesini geliştirecektir. Tüm bu egzersizler düşük sayıda tekrarlama ile başlar ve zamanla, köpeğiniz aktiviteye daha uygun hale geldiğinden tekrar veya direnç arttırılır. Bu egzersizlere başlamadan önce köpeğinizle ısınmak çok önemlidir.

Bir ısınma, yavaşça başlayan beş dakika yürüme ve hızı arttırarak birkaç dakika daha yürüyüşe devam etme ve yakala - getir oyunu ya da benzeri şeylerden oluşabilir. Bu, kalp hızını artıracak ve soğuk bir kasın yaralanmasını önlemek için kanın kaslara akmasını sağlayacaktır.

1) Yüzme

Bu muhtemelen köpeğinize verebileceğiniz en iyi çok yönlü egzersizlerden biridir. 10 dakikalık yüzme, bir saatlik yürüyüşe eşittir. Buna ek olarak, tüm vücuda, özellikle sadece yürümekten çok fazla iş bulamayan ön tarafı çalıştırır ve direnç sağlar. Köpeğinizin vücudu su ile desteklendiğinden, suyun vücut ağırlığını kaldırmasından dolayı eklem ve kemiklere binen ağırlığı alır ve bu da yaşlı köpekler ve yaralı köpekler için çok bir uygun egzersiz haline getirir.

2) Kum Veya Sığ Suda Yürümek Veya Koşmak

Köpeğinizi kumda veya diz yüksekliğinde suda yürütmek normal yürüyüşle elde edilemeyen başka bir direnç türü sağlar ve yine düşük bir etki aktivitesidir. Yüzmede olduğu gibi, bunun sadece 10 dakikası köpeğinize iyi bir egzersiz yapmak için yeterlidir. Yokuş yukarı koşmak da ilave direnç sağlar ve arka ayaklarda gücü arttırmak için mükemmeldir.

3) Ağırlıklı Çekme

Ağırlık çekme gerçek bir köpek sporudur, aynı zamanda bu tür bir egzersizi köpeğinizin kas geliştirme ve güç programına da dahil edebilirsiniz. En önemli şey, uygun bir ağırlık çekme tasma takımı kullanmanızdır. Bunlar ağırlığı köpeğinizin vücuduna eşit olarak dağıtmak için tasarlanmıştır.

Hafif bir ağırlıkla başlayın ve köpeğinizin ağırlığı 10 ila 20 metre sürüklemesini sağlayın. Köpeğinizi 2 dakika dinlendirin ve tekrarlayın. Köpeğinizin koşmasını şartlandırırken olduğu gibi, kolay başlayın ve zamanla ağırlık miktarını ve tekrar sayısını artırın.

Diğer tip çekme egzersizi olarak seçenekler arasında bir kişiyi paten veya kaykay üzerine çekmek, bir kızak veya scooter çekmek ve hatta ağırlık yeleğine yapışan bir paraşüt çekmeyi bile alabilirsiniz.

köpekler için paraşüt çekme egzersizi

4) Merdiven Tırmanma

Merdivenleri yukarı ve aşağı yürümek iki tamamlayıcı eylem sağlaması açısından iyi bir egzersizdir. Merdivenlerden yukarı çıkmak kaslarını ileri itmek için kullanmalarını sağlar. Merdivenlerden inmek denge ve kontrollü güçlü karın kasları gerektirir. Bir egzersiz olarak merdiven tırmanma, özellikle sırtla ilgili problemleri olan veya sırt sorunlarına eğilimli ırklar için uygun olmayabilir.

5) Bir Banka/Masaya Çıkma ve İnme

Köpeğinizin bir park bankına veya benzer bir platforma çıkmasını ve inmesini sağlayın ve bunu tekralatın. Bu, güçlerini yukarı atlamayarak kontrol etme ve çevikliklerini arttırmak için kullanılacak harika bir egzersizdir. Bir platformdan atlamak, diğer bazı egzersizlerden biraz daha yüksek bir etkiye sahiptir, bu nedenle özellikle ön bacaklarla ilgili sorunu olan bir köpek için uygun olmaz.

6) Çekiştirme Oyunu

Klasik bir köpek oyunu ve çoğu köpek tarafından sevilen bir oyun. Çömelip geri çekmek için güçlerini kullanmalarını sağlayın. Birçok köpek eğitmeni bu oyuna karşı çıkıyorlar çünkü dominant davranışları teşvik ettiğini düşünüyorlar. Köpeğiniz komut üzerine oyuncağı alır ve komutla serbest bırakırsa ve oyunu siz kontrol ettiğiniz sürece bu bir sorun değildir.

7) Ağırlık Getirme

Köpeğinizin boyutuna göre bir ağırlıktaki nesneyle getirme oyunu oynayın. Bir el arabasından küçük bir lastik, plastik bir dambıl, hatta su veya kumla dolu bir su şişesi kullanabilirsiniz. Bir litre su 1 kg ağırlığındadır.

8) İki Ayak Yürüyüşü

Köpeğinizin ön bacaklarını yerden kesin ve kısa bir mesafe yürüyün. Sonra arka ayaklarını yukarı kaldırın ve bir el arabası gibi ön bacaklarında yürümelerini sağlayın. Kısa bir mesafe ve 30 saniyeden daha uzun bir süre tekrar etmeyin. Köpeğiniz ön veya arka bacaklarından tutulmaya sevmiyor ise, zorlanıyorlarsa yaralanmaya neden olmamak için zorlamayın.

9) Köpek Squatı

Bu insan squatı gibi. Köpeğinizin oturup daha sonra ayağa kalkmasını sağlayın. Bunu kolaylaştırmak için ödül kullanabilirsiniz. Söylediğinizde ayağa kalkmıyorsa, sadece geri çekilip ödül önerin. Bir ya da iki hafta sonra, köpeğinize bir sırt çantası giydirerek egzersizin direncini artırabilir ve kilo ekleyebilirsiniz, ancak vücut ağırlığının %10'undan fazlasını değil.

10) Geri Geri Yürüme

Köpeğinizi kısa bir mesafe geriye doğru yürütün. Bu, kalça ekstansör kasını güçlendirmeye odaklanır. Geriye doğru yürümek köpekler için doğal bir hareket değildir, bu yüzden bu yürüyüşü dar ve kapalı alana götürmeyi ve geri çıkarmayı öğreterek yapabilirsiniz.

11) Ayak Bileği Ağırlıkları

Köpeğinizin ayak bileklerine hafif ağırlıklar ekleyin. İnsan bilek ağırlıklarını kullanabilir veya ağırlık için bazı çoraplar ve kumla kendiniz bir şeyler yapabilirsiniz. 5 dakika ila 10 dakika gibi kısa bir süre yürüyün.

12) Ağırlık Sırt Çantası

Bir köpek sırt çantası veya ağırlık yeleği kullanarak köpeğinizin vücut ağırlığının % 10'una kadar ekleyin ve 10 dakika yürüyün. Bu aynı zamanda yüksek enerjili veya hiperaktif bir köpeğin yorulması için de harikadır.

13) Yaylı Direk Oyunu

Bir yaylı direk, bir ağaç dalı veya kirişten ucuna bağlı bir yiyecek veya oyuncakla asılı olan bir ipe bağlı bir yaydır. Bu, orada olmasanız bile köpeğinizin kendisi ile çekme oyunu oynamasını sağlar. Çok sayıda köpek bu oyunu sever ve özellikle iyi bir halat çekme oyunu seven tüm ırklar için uygundur.

14) Olta Direği Oyunu

Bir olta direği, ipin ucunda bir cezbedici oyuncakla bağlı bir ip olan bir çubuktur. Dev bir kedi gıdıklama oyuncağı gibi. Oyuncağı bir daire içinde veya yer boyunca çeşitli yönlerde sürükleyin ve köpeğinizin kovalamasını sağlayın. Olta direği köpeğinizi çabucak dışarı çıkaracak ve sizin minimum çaba harcamasını sağlayacak. Bir çok yavru için 12 aylıktan önce önerilmez. Örnek videolar aşağıda.

Video – 1

Video – 2

15) Denge Topları

Denge topları köpekler için çok popüler bir egzersiz ekipmanıdır. Bir insanın egzersiz için kullanacağı Swiss Ball gibi çalışırlar. Oldukça farklı türleri vardır, ancak köpeğinizin dengeli ve kararlı kalması için kaslarını kullanarak ekipmanın üzerinde durmasını sağlarlar. Bunlar tüm kas gruplarını ve özellikle karın bölgesini güçlendirmek için mükemmeldir. İlk başta, köpeğinizi yerinde tutarak desteklemeniz gerekebilir ve daha fazla pratik edindikçe ve gerekli gücü geliştirdikçe, egzersizi onlar için zorlaştırarak devam ettirebilirsiniz.

Bu egzersiz listesi, seçebileceğiniz veya değiştirebileceğiniz önerilerdir. Günlük olarak kullanmak için bir kaç tanesini seçin ve yavaşça tanıtın. Kısa bir seansla veya az sayıda tekrarla başlayın ve köpeğinizin gücü gelişip daha kondisyonlu hale geldikçe, direnci arttırın. Anahtar tutarlı olmaktır. Sadece uzun bir seans yapmak ve sonra bir veya iki hafta boyunca hiçbir şey yapmak değil. Bu şekilde köpeğiniz yaralanma riskini en aza indirirken zamanla güç ve kondisyon kazanacaktır. Bazı alıştırmaları yapmak istemediğinde köpeğinizi zorlamayın veya cezalandırmayın. Zamanla yakında hangilerinin daha çok sevdiğini anlayacaksınız.

Özetle;

Kas geliştirme ve güçlendirme egzersizleri tüm köpekler için faydalıdır. Buna kas kaybı gösteren yaşlı köpekler, kondisyon eğitimi için köpekle ilgili sporlarda yarışan köpekler dahildir. Ayrıca evcil hayvanınızın genel sağlığı için yardımcı olması, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve iyileştirilmiş kondisyonlama için de idealdir. Kas büyümesi ve onarımı için iyi protein seviyeleri içeren kaliteli diyetin yanı sıra kasların büyümesi için gereken dinlenme ve iyileşmenin de önemli olduğunu unutmayın.

**** Şu kesinlikle unutulmamalıdır ki, köpeğinizle yapacağınız egzersizler, onun yaşına, boyutlarına ve sağlık durumuna uygun olmalıdır. Herhangi bir sorun yaşadığınızda zaman kaybetmeden veterinerinize gitmelisiniz. Egzersizleri yapmadan önce veterinerinize ya da bir köpek terapistine danışınız! ****

Kaynak:

http://barkercise.com/muscle-building-strength-exercises-dogs/

Çeviren: Mertcan Bahar

Search