info@canecorsoturkey.org

FCI ve KIF Kayıtlı Tek Dernek

FCI ve KIF Kayıtlı Tek Dernek

Safkan ve Şecereli Cane Corso sahipleri ve üreticilerinin dikkatine;

FCI üyesi olarak, Türkiye’de safkan ırklar üzerine çalışan ve geçerli tek şecereyi veren organizasyon Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu’dur ve kısa adı KIF’tır. KIF bünyesinde Cane Corso ırkı için 2010 yılından bu yana faaliyet gösteren ilk ve tek Irk derneği de İtalyan Koruma Köpeği (Cane Corso) Irk Derneği’dir.

Federasyondan süresiz uzaklaştırma cezası alarak FCI şecereli üretim sisteminden, tüm faaliyet ve yarışmalardan men edilen bazı kişilerin, Cane Corso ırkı adına bir takım oluşumlar gerçekleştirdikleri, sosyal medyada bu yönde paylaşımlar yaptıkları görülmektedir.

KIF adına çalışan tek resmi Cane Corso Derneği olarak kamuoyunu bilgilendirmek ve özellikle Cane Corso ırkına gönül vermiş veya bu ırk ile yeni tanışan kişilerin mağduriyetlerini önlemek amacıyla bu bir duyuruyu yayınlamayı bir zorunluluk olarak görüyoruz:

Size başka bir şecere vereceğini söyleyen veya hiçbir şey vermeyen, sadece bilinç bulanıklığı yaratan kişi veya kişilere inanmayınız. Safkan köpek üretimini ve bu ırkı bildiğini iddia eden ama size FCI, KIF veya bu yazı özelinde Cane Corso Irk derneğinin dışında başka bir yol göstermeye çalışan kişi veya kişilere itibar etmeyiniz. Özellikle sosyal medya gibi bilgi boşluğunun çok olduğu ortamlarda geçerli bir kurummuş gibi, gerçek bir organizasyonmuş gibi davranan kişilere inanmayınız. FCI ve KIF sistemi ile problem yaşamış, yaptıkları kuralsızlıklar yüzünden şecere sisteminden atılmış bu kişilerin veya sözde organizasyonların sizi kandırmasına izin vermeyiniz. Türkiye’de içinden atıldıkları tek geçerli organizasyon olan KIF’ın izni olmadan başka ülkelerdeki Cane Corso dernekleri ile irtibat kurduğunu iddia eden kişileri dikkate almayınız. Bunların faaliyetlerinin ve ısrarlarının tek amacı ticaridir, kendi kuralsız ticaretlerini devam ettirmek istemeleridir.

Irk standartları ve üretimleri konusunda yeterince bilgi sahibi olmayan, safkan ırklarla yeni tanışan ve şecere sistemini henüz bilmeyen hayvan severleri bu kötü niyetli kişilere karşı uyarmak hepimizin görevidir.

Search