info@canecorsoturkey.org

Kulak Kuyruk Operasyonlu Köpekler Hakkında

Kulak Kuyruk Operasyonlu Köpekler Hakkında

Gerek sosyal medya gerekse dernek yönetimimize kulak kuyruk kesimi ile ilgili bireysel olarak soruların yöneltildiğinin görülmesi üzerine, Cane Corso Irk Derneği olarak konunun aydınlatılması gerektiğini düşündük. Bu nedenle, Köpek Irkları ve Könoloji Federasyonu’nun daha kulak ve kuyruk kesimi ile ilgili daha önce de yayınlamış olduğu  kararı sizlerle tekrardan paylaşmak gereği hissettik. 
“Yönetim Kurulumuzun 2 Mart 2014 tarih ve 80 numaralı kararı gereği, ''1 Ocak 2015'' tarihinden sonra doğan köpekler için kulak ve kuyrukları kesik köpekler, Federasyonumuzca düzenlenecek ulusal (CAC) ve/veya uluslararası CACIB) ırk standartları yarışmalarına katılamayacaklardır. 

Ancak kulak ve kuyruğu kesik olarak yurt dışından ‘’export pedigree’’ ile gelen veya veteriner raporu olan köpekler Federasyonumuzca düzenlenen ırk değerlendirme etkinliklerine katılarak üretim izni alabilirler. Bu kural bahse konu tarihten önce doğan köpekler için geçerli değildir.

Gereğini bilgilerinize sunarız

Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu Yönetim Kurulu.”

Derneğimize konu ile ilgili sıkça yöneltilen sorular neticesinde, Federasyonumuzun almış olduğu bu kararın haricindeki  uygulamaların nasıl olacağını örnekler ile sizlere açıklamaya çalışacağız.

1-Yurt dışında üretilmiş (Export şecereli) ve kulak kuyruk kesimi yapılmış bir köpeğin sahibi Türk ise, ülkemizde düzenlenen  CAC (Ulusal) ve/veya CACIB (Uluslararası) yarışmalara katılamazlar. Bu köpekler için ırk değerlendirmesi yapılarak üretim izni alabilirler. Yarışmalara katılamamalarından dolayı da, herhangi bir unvana hak kazanamaz yada aday olamazlar.

2-Yurt dışında üretilen ve sahibi Türk olmayan kişilere ait kulak kuyruk kesimi yapılmış köpekler, ülkemizde düzenlenen CAC (Ulusal) ve/veya CACIB (Uluslararası) yarışmalara, 01.01.2015 tarihi öncesi doğumlu ise katılabilirler.

3-Sahibi Türk olan kulak ve kuyruk operasyonu geçirmiş köpekler, kulak kuyruk kesimi yasak olmayan ülkelerde yarışabilirler. Bu ülkelerde katıldıkları yarışmalardan alacakları unvanlar ülkemizde geçerlidir.

Search