info@canecorsoturkey.org

CANE CORSO YAVRU GELİŞİM EVRELERİ BÖLÜM - 1

CANE CORSO YAVRU GELİŞİM EVRELERİ BÖLÜM - 1

Bir cane corso yavrusu yetiştirmek, hayal kırıklığı ile birlikte son derece ödüllendirici ve bazen de çok zor olabilir. Tüm yavru köpeklerde olduğu gibi, cane corso yavrusu da gelişimin birçok aşamasından geçecektir.

Yavru köpeğinizin deneyimlediği ve başardığı her şeyde gurur anları olacak bunun yanında sonra da yavru köpeğinizin öğretmek için çok fazla zaman harcadığınız hiçbir şeyi korumadığını hissedeceğiniz günler olacak. Yavru köpeğinizin hangi gelişim evresinde olduğunu veya girmek üzere olduğunu görmek yararlı olabilir, böylece muhtemelen kazanacağınız şeyleri anlayabilir ve hazırlayabilirsiniz. Bu davranışlarla birçok davranış açıklanabilir, ancak bu davranışların birçoğu da kabul edilemez ve yavrunuzu eğitmeli ve yönetmelisiniz.

Köpeğinizin annesi, temeli kurarak işleme başlayacaktır. Bu sorumluluk sonra da size devredilecektir. Yavru köpeğinizi eğitmenin ve sosyalleştirmenin sizin için ne kadar önemli olduğu ifade edilemez, böylece ailenizin yaşam için mutlu ve iyi ayarlanmış bir üyesi olacaktır.

Yavru (Bebeklik) Dönemi (3-8 Hafta)
"Anne En iyisini Bilir" Asla iyi bir annenin gücünü hafife almayın!

İnsanlardaki yürümeye başlayan çocuk dönemindeki gibi, cane corso yavruları batındaki yavrular arasından kendi başlarına ortaya çıkar. Çevreye girerler. Bu bebeklik aşamasında öğrenilen bu dersler HASSASTIR. Annelerinin yanından çok erken çıkarılan yavrular sinirlenme, uygun olmayan bir şekilde havlama ve sadece anne ve yavru arkadaşların verdiği dersleri kaçırıldığı için ısırmaya eğilimlidirler. Eğitim sorunları ve uzun vadeli davranış sorunları genellikle anne ve kardeşlerinin yanından çok erken ayrılan bir köpek yavrusu ile ilişkilendirilebilir.

3 haftalıktan başlayarak:
- Öğrenilen ilk dersler köpeğe özgü davranış kalıplarıdır
- Çeşitli duruşların (beden dili) anlamlarını ve annelerine ve batındaki kardeşlerine etkisini öğreneceklerdir.
- Nasıl ısırmayı ve ısırmanın nasıl bir şey olduğunu öğrenecekler.
- Havlamanın ve diğer seslerin ne anlama geldiğini ve farklı kullanımlarını öğrenecekler.
- Diğer köpeklerle nasıl sosyal ilişkiler kurulacağını öğrenecekler.

5 haftalıktan başlayarak:
- Seslendirme ve tavlanmış aktiviteler (köpek davranışları) genellikle yaklaşık 5 haftalıkken öğrenilir.
- Sürünün liderine nasıl boyun eğmeleri gerektiği öğrenecekler.
- Yeni beden dilleri, sesler ve kabul edilebilir köpek etkileşimi davranışlarını öğrenecek ve geliştireceklerdir.

Annenin göstereceği hareketler:
Anne hırlayacak, sinirlenecek ve iletişim kurmak için arada pati atacak. Birkaç çok net sinyal ve tekrar ile genç köpek yavrusu hızlı bir şekilde öğrenecek. Sonrasında, yavruları hizaya koymak için gereken tek şey bir annenin parlaması veya hırlaması olacak. Batındaki kardeşleri de birbirleriyle net iletişim sinyallerini öğrenir.

* IDOG  tarafından hazırlamıştır.
Çeviren: Mertcan Bahar

Search