info@canecorsoturkey.org

Köpekler İçin Kelp

Köpekler İçin Kelp

Köpekler İçin Kelp’in Faydaları

Sümüksü deniz yosunu suda yanınızda yüzdüğünde sizi ürkütebilir; ancak yosun aslında hem insanlar hem de köpekler için gerçekten iyidir. Kısacası KELP bir tür su yosunudur.

Kelp, doğal bir amino asit kaynağıdır; bu deniz sebzesinde sadece % 2 yağ içeren % 25 protein bulunur. Kelp, sağlıklı tiroid fonksiyonu için önemli olan iyot ile bilinir. Denizdeki diğer bitkiler köpekler için besin iken, kelp 60 farklı mineral ve vitamin ile 21 amino asit içerir, bu da köpek mamasında olması için harika bir bileşendir.

Kelp’deki mineraller ve vitaminler tüylü arkadaşlarımız için çeşitli şekillerde faydalıdır.

• Tiroid, hipofiz ve böbreküstü bezlerindeki bez aktivitesini düzenler.

• Enflamasyonu ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olur, böylece cilt alerjisi olan köpekler için yararlıdır.

• Doku onarımına yardımcı olacak amino asitler ve protein içerir.

• İyot içeriği tiroid aktivitesine yardımcı olur. Bu, kilo kaybını ve metabolizmayı hızlandırır.

• Yüksek lif içeriği ile sindirimi kolaydır.

• Aljinik asit tartar birikimini ve dental plağı azaltır.

Çözünür lif, kalsiyum, potasyum, demir, bor ve A, B12, C ve E vitaminlerinin kombinasyonu, bu faydaları sağlamak için birlikte çalışır. Su yosunu (Kelp) içeren bir köpek maması seçerken, yosunun yüksek kalitede olmasını sağlamak istersiniz.

Endişelenmeyin, bir demet yosun almak için plaja gitmeniz gerekmez. Köpek maması, ödül veya diyet takviyelerinde bulunabilir. Bununla birlikte, yosunun (kelp) kıyıya yakın bir yerde toplanmış, tehlikeli kirleticilerce kirlilik emmiş olabileceğini araştırmalısınız. Mümkünse, okyanusun derinliklerinden toplanan yosun (kelp) ürünlerini satın alın.

Sağlıklı diyetin bir parçası olarak, kelp köpeğinizin dengeli beslenmeye ve genel sağlık ve refahın artmasına yardımcı olabilir. Bununla birlikte, kalitesi yüksek bir ürün seçmek her zaman önemlidir – eğer genel kaliteyi sağlamıyorsa, sadece kelp içeriyor diye bir köpek maması seçmeyin.

Kelp’in Köpeklere Faydaları Nelerdir?

Kelp, insanlar için tanınmış bir gıda takviyesidir. Artık holistik yaklaşıma veterinerler ve savunucuları köpekler ve diğer hayvanlar için kelp’i tavsiye ediyor. Bu deniz yosunu doğal tuzlar ve mineraller açısından zengindir ve köpeğinizin sağlığı için birtakım faydaları vardır.

Tiroid, Adrenal ve Hipofiz Bezleri

Kelp iyot bakımından zengindir. Tiroid problemleri genellikle iyot eksikliği ile ilişkilidir ve doğal bir iyot kaynağı olarak yosun, tiroid problemleri olan insanlar için uzun süredir devam eden bir tıbbi tedavidir. Yosundaki zengin iyot ve diğer mineral karışımı, köpeklerin tüm bez sistemini, özellikle tiroid, adrenal ve hipofiz bezlerini sağlıklı çalışma düzeninde tutmak için ideal bir tamamlayıcıdır. Bu da köpeğinizin metabolizmasının verimli bir şekilde çalışmasını sağlar ve sağlıklı bir kiloyu korumada önemli bir unsurdur. Evcil hayvanınızda tiroid fonksiyonunun yavaşladığı hipotiroidizm varsa, yosun (kelp) genellikle veterinerler tarafından reçete edilen standart tiroksin tedavisine ek olarak önerilir.

Alerjiler ve Pireler

Pire kontrolüne yardımcı olan her şey köpek sahipleri için iyi bir haberdir. Diane Stein, " The Natural Remedy Book for Dogs and Cats” adlı kitabında, üç haftalık kelp takviyesinden sonra, istilası olan hayvanlarda pire belirgin bir azalma olduğunu söylüyor. Bu, yosunun pireyi köpeğin vücudundan uzaklaştırdığını ve takviyeyi düzenli kullanmanın kimyasal pire tedavilerine faydalı bir katkı olduğunu göstermektedir. Kelp ayrıca cilt alerjisi olan köpeklerde kaşıntıyı azaltır ve köpeğinizin cildinin ve kürkünün genel durumunu iyileştirir.

Genel Sağlık

Kelp ayrıca köpeğinizin diğer vücut fonksiyonlarının çoğunu da destekler. Sindirim sistemini temizler ve mide sularını dengede tutar. Demir bakımından yüksek olduğu için kanı güçlendirir, bu da kalbin daha verimli pompalamasına yardımcı olur. Yaşlı köpeklerde, özellikle onları bir dizi hastalıktan koruyabilen bağışıklık sistemini güçlendirmek için tavsiye edilir. Ayrıca, yosun takviyelerindeki köpeklerin ameliyattan daha hızlı iyileştiği düşünülmektedir, çünkü deniz yosunundaki amino asitler doku onarımını destekler. Ve sizin ve köpeğinizin daha uzun yaşamasına yardımcı olabilir. Japonlar uzun zamandır deniz yosunu yemenin uzun ömürlerinin kaynağı olduğunu savunuyorlar.

 

kelp köpeklere faydaları nelerdir?

Dozaj

Barbara Fougere, " The Pet Lover's Guide to Natural Healing for Cats and Dogs" adlı kitabında, yosundaki iyot seviyelerinin her zaman tutarlı olmadığı konusunda uyarıyor. Çok fazla iyot, köpeğinize sulu gözler ve burun, mide rahatsızlıkları ve uyuşukluk gibi semptomlarla iyot toksisitesi verebilir. Kelpin ölçülen dozlarda verilmesi ve köpeğinizin yemeğine serbestçe eklenmemesi gerektiğini söylüyor. Dozaj köpeğinizin büyüklüğüne göre olmalıdır. Boyuta göre maksimum günlük dozlar:

Küçük köpekler için 1/4 çay kaşığı

Orta boy köpekler için 1/2 çay kaşığı

Büyük köpekler için 1 çay kaşığıdır.

Muhtemelen endüstriyel kirleticilerle kirlenmiş olduğu için ABD kıyı şeridi boyunca toplanan yosunlardan kaçının. Derin okyanus yosunu ve Norveç yosunu en iyi kaynaklar olarak kabul edilir.

Kaynaklar:

  1. https://www.stevesrealfood.com/2019/06/05/why-kelp-is-great-for-dogs/
  2. https://pets.thenest.com/benefits-kelp-dogs-5321.html
  3. https://www.thehonestkitchen.com/blog/benefits-of-kelp-for-dogs/

Çeviren/Derleyen: Mertcan Bahar

Search