info@canecorsoturkey.org

Köpekler İçin Spirulina

Köpekler İçin Spirulina

Spirulina yeni lahana ve kedilerinize ve köpeklerinize vermelisiniz! Spirulina sessiz bir kahraman olurken lahana * tüm manşetlerde yerini alıyor. Öyleyse, Spirulina'ya bir ışık tutalım çünkü evcil hayvanlarınıza verebileceğiniz en iyi doğal takviye.

♦ Spirulina bağışıklık sistemini güçlendirir

Sağlıklı bağışıklık sistemlerine sahip kediler ve köpeklerin hastalıklarla ve enfeksiyonlarla savaşma olasılığı daha yüksektir. Spirulina'nın en iyi yanı, bağışıklık arttırıcı yetenekleridir. Spirulina, antikorların ve beyaz kan hücrelerinin üretimini artırarak, evcil hayvanınıza mikroplarla savaşmak ve hastalıkları önlemek için araçlar sağlar. Evet, hatta kanser.

♦ Sağlıklı bir bağışıklık sistemi sağlıklı bir sindirim sistemine ihtiyaç duyar

Spirulina ayrıca evcil hayvanınızın sindirim sistemini de güçlendirir. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi için sağlıklı bir sindirim sistemi şarttır. Evcil hayvanınızın Spirulina'nın sağladığı tüm harika besinleri emdiğinden emin olmak için E. coli gibi kötü bakterilerin gastrointestinal kanalını temizlemeniz gerekir.

Evcil hayvanınızın sindirim sistemi ne kadar sağlıklı olursa, hastalıklarla mücadele etmek için o kadar donanımlı olurlar.

♦ Spirulina evcil hayvanınızda detoks yapar

Her gün, evcil hayvanlarımız sadece havayı solumak ve suyumuzu içmek suretiyle toksinlere maruz kalmaktadır. Bir kez daha, Spirulina kurtarmaya gelir, sistemi detoksifiye eder ve evcil hayvanlarımızı toksinsiz tutmaya yardımcı olur.

♦ Spirulina alerjilerle savaşır

Son olarak, Spirulina evcil hayvanlarınızın alerjilere karşı savaşmasına yardımcı olabilir veya tamamen önleyebilir. Birçok evcil hayvan, koklama, hapşırma ve kaşıntı ile sonuçlanan mevsimsel alerjilerden muzdariptir.

Köpeklere Spirulina Vermek Güvenli mi?

Spirulina'nın bir bakteri olduğunu biliyor muydunuz?

Çoğu insan spirulina'nın (Arthrospira platensis) bir tür yosun olduğunu düşünür, ancak aslında siyanobakteri denilen bir bakteri türüdür.

Spirulina'yı bu kadar özel yapan nedir? Bakterilerin, bir bitki gibi fotosentez yoluyla kendi yiyeceklerini üretmelerine izin veren mavi bir pigment.

Spirulina, yüzde 50'den fazla protein olan ve hayat veren klorofil ile dolu bir besin santralidir. Yoğun bir vitamin, mineral, amino ve omega-3 yağ asidi, enzim ve eser mineral kaynağıdır. Enflamasyon, kanser, beslenme yetersizlikleri, bağışıklık desteği, bakteriyel ve maya aşırı büyümesi ve radyasyona maruz kalma gibi sayısız sorunu tedavi etmek için kendiniz ve evcil hayvanlarınız için kullanabilirsiniz.

Bu iyi haber…

… Ama kötü haber, köpeğinize zarar verebilecek birçok ucuz spirulina ürünü var.

♦ Spirulina’nın Nereden Geldiği Önemlidir

Ticari olarak, spirulina Çin, Avustralya, Tayland, Tayvan, bazı Afrika ülkeleri, Hindistan, Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri'nde yetiştirilmektedir.

Spirulina havuzlarda ve diğer ılık su kütlelerinde toplanır, kurutulur ve toz ve ya tablet haline getirilir. Bazı şirketler spirulinalarını sıkı kontrol koşulları altında büyütürken, diğerleri maliyetlerden tasarruf etmek için bazı yan yollara başvururlar.

Spirulina güneş ışığına ihtiyaç duyar ve açık havada yetiştirilmelidir. Yüksek kaliteli üretim için kirlilik içermeyen bir ortam ve temiz su şarttır. Ancak spirulinalarını göllerde, okyanus suyunda ve doğal su yollarında büyüten şirketler, ürünlerindeki kirletici miktarını kontrol edemezler.

Aynı şirketlerin bazıları spirulina olarak diğer mavi-yeşil alg türlerini de satabilir. Bu uygulama çok tehlikelidir. Bu tür sözde spirulina genellikle üretimin düzenlenmediği ülkelerde üçüncü taraf tedarikçilerden düşük maliyetle elde edilir.

♦ Düşük Kalite Veya Taklit Ürünler

Spirulina kontamine su içinde büyüdüğünde veya spirulina olduğunu düşündüğünüz diğer mavi-yeşil alg türlerini satın aldığınızda, korkunç sağlık problemleri; mikrosistin, nörotoksinler, hemotoksinler ve ağır metaller gibi kirleticilerden kaynaklanabilir.

♦ Microsistin

Mikrosistinler, ağır metallerle birlikte spirulina'nın en yaygın kirleticilerinden biridir. Karaciğere saldıran bir grup amino asittir. Ayrıca cilt, göz ve boğaz tahrişine neden olabilirler. Bu küçük kirleticilerden kaçınmak için, meşru şirketler spirulinalarını yüksek pH (10 ila 11 arasında) içeren bir ortamda büyütürler.

♦ Nörotoksinler ve Hemotoksinler

Farklı mavi-yeşil alg türlerinde bulunan nörotoksinler ve hemotoksinler dokulara ve organlara zarar veren sinir ve kan toksinleridir. Nörotoksinler merkezi sinir sistemi içindeki dokulara zarar verir; belirli bakteriler tarafından üretilirler.

Mavi-yeşil alglerde bulunan bir nörotoksin olan BMAA (beta-N-metilamino-L-alanin), hücreler içinde hatalı proteinler oluşturur ve hücreleri bir kanser gibi yok eden protein olmayan bir amino asittir. ALS ve Parkinson gibi hastalıkların potansiyel bir nedeni olabileceğine dair bazı hipotezler vardır.

Hemotoksinler kırmızı kan hücrelerinin zarlarına zarar verir ve iç organlara ve diğer vücut dokularına ciddi zarar verebilir.

Bu nedenle spirulina olarak satın aldığınız ürünün gerçek olduğundan emin olmak çok önemlidir.

♦ Ağır Metaller

Ağır metaller, içinde yetiştirilen su kontamine olmuşsa spirulina'da konsantre seviyelerde bulunabilir.

2013 yılında Suudi Biyolojik Bilimler Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmada, örnekledikleri spirulina ürünlerinin 25'inden fazlasında kurşun, cıva, kadmiyum ve arsenik bulunduğuna dikkat çekildi.

Spirulina'nın Saf ve Kirletici Olmadığından Nasıl Emin Olunur?

Köpeğiniz veya kendiniz için spirulina seçerken, özen gösterdiğinizden emin olun.Çeşit güvenilir denilebilecek internet sitelerinde satıldığı için güvenilir bir kaynaktan olduğunu varsaymayın. Kesinlikle kaynağını araştırın.

Köpek sahipleri olarak özellikle dikkatli olmalıyız çünkü köpekler küçük çocuklar gibidir. Vücut ağırlıkları bizden çok daha düşüktür, bu da onları kontaminasyona bağlı hastalıklar için daha fazla risk altına sokar. Bu, evcil hayvanlarımızı beslediğimiz herhangi bir takviye için geçerlidir. Takviyeleri güvenli bir şekilde kullanmanın anahtarı, dozaj miktarlarına ekstra özen göstererek satın alabileceğiniz en saf takviyeyi bulmaktır.

Köpeğinize takviyelerden ara verin.

Her gün uzun süreli olarak verilirse her şey zarar verebilir - tüm yiyecekler bile. Takviyeleri belirli bir süre durdurduğunuzda, ona terapötik bir mola vermis oluyorsunuz. Bir başlayıp bir bırakma şeklinde döngünün vücudun kendini uyarmasına ve iyileştirmesine yardımcı olduğuna inanılıyor. Terapötik aralar, riski en aza indirmenin ve vücudun nasıl tepki verdiğini gözlemlemenin harika bir yoludur.

Köpeğinizin ona nasıl tepki verdiğini görmek için köpeğinize destek olarak spirulina kullanmaya başlamak iyi bir fikirdir.

Başlamak için önerilen dozaj, her on kilo vücut ağırlığı için sekizinci çay kaşığıdır.

Spirulina çok konsantre ve biraz kısa süreli kullanımda etkilerini gösteriyor. Spirulina gibi süper bir besine yanıt veren akut konular için, sadece kısa bir süre için daha yüksek dozlar kullanılabilir.

Spirulina'yı kısa süreli iyileşme ve besin takviyesi olarak tavsiye ederim. Ancak, güvenli bir şekilde nasıl kullanılacağını bilmek ve mevcut en yüksek kalitede spirulina satın almak çok önemlidir.

Tüm takviyeler, şifalı bitkiler ve yiyeceklerde olduğu gibi, BİLGİ GÜÇTÜR!

Spirulina’nın Faydaları

Hem test tüpü çalışmaları hem de hayvan bazlı araştırmalar, spirulina'nın aşağıdakilere yardımcı olabileceğini düşündürmektedir:

 → Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi

 → Gastrointestinal sağlığın iyileştirilmesi

 → Detoksifikasyona yardım

 → Kanser oranını azaltın

 → Alerjilere yardımcı olur

♦ Spirulina Bağışıklık Sistemini Güçlendirebilir

Bağışıklık sistemi stresli veya düşükse, vücudun metabolik enerjisini kullanır. Bağışıklık sistemi dengesizliği olan köpekler genellikle kronik yorgunluk ve düşük enerji hisseder. Küçük miktarlarda spirulina, bağışıklık sistemini dengelemeye ve stabilize etmeye yardımcı olarak, canlılık, besinlerin iyileşmesi ve asimilasyonu için daha fazla metabolik enerji serbest bırakır. Vücudun hücresel iletişim sürecini ve bir çeşit hücresel ayar gibi DNA'yı okuma ve onarma yeteneğini geliştirir. Dünyanın dört bir yanındaki bilim adamları - Japonya, Çin, Hindistan, Avrupa, Rusya ve ABD'de - spirulina'nın insan ve hayvan sağlığı için nasıl ve neden bu kadar etkili olduğunu keşfediyorlar. Yayınlanan yüzlerce bilimsel çalışma, spirulina ve onun eşsiz bitki besinlerinin bağışıklık sistemini nasıl güçlendirdiğini ve sağlığı nasıl iyileştirdiğini ortaya koyuyor.

Çalışmalar spirulina'nın bağışıklık sistemi işlevini geliştirdiğini doğruladı. Tıp bilimcileri sadece bağışıklık sistemini uyarmakla kalmayıp, aynı zamanda vücudun yeni kan hücreleri üretme yeteneğini de geliştirdiğini keşfetti. Bağışıklık sisteminin önemli kısımları - kemik iliği kök hücreleri, makrofajlar, T hücreleri ve doğal öldürücü hücreler, dalak ve timus bezleri - hepsi artmış aktivite gösterir. Bilim adamları, makrofajların sayısında artışa neden olduğunu, aktif hale geldiğini ve mikropları öldürmede daha etkili olduğunu gözlemledi. Çünkü spirulina, çok küçük dozlarda bile hayvanlarda hastalık direncini arttırıyor. Hayvan yemi endüstrisi, hayvan yemlerinde aşırı kullanılan antibiyotik ilaçların yerini almaya yardımcı olmak için yeni bir probiyotik olarak kullanımını incelemektedir.

♦ Spirulina Gastrointestinal Ve Sindirim Sağlığını İyileştirebilir

Araştırmalar spirulina'nın sindirim ve bağırsak fonksiyonunu desteklediğini doğruladı. E-coli ve Candida mayası gibi kötü bakterileri bastırır ve laktobasiller ve bifidobakteriler gibi faydalı florayı uyarır. Sağlıklı flora, sağlığın temelini oluşturur ve yediğimiz gıdalardan besin maddelerinin emilimini arttırır ve enfeksiyona karşı korunmaya yardımcı olur.

♦ Spirulina Detoksifikasyonu ve Doğal Temizlemeyi Geliştirebilir

Japonya'daki araştırmacılar, spirulina'nın ağır metal cıva ve üç farmasötik ilacın neden olduğu böbrek toksisitesini önemli ölçüde azalttığını buldular. Diğer araştırmacılar, spirulina veya klorella yosunu tüketen sıçanların, bir kontrol diyetine kıyasla tehlikeli kimyasal dioksinin yedi katını ortadan kaldırdığını buldular.

1994 yılında, radyasyon hastalığından kaynaklanan alerjik reaksiyonları azaltmak için spirulina'ya tıbbi gıda olarak bir Rus Patenti verildi. Çernobil çocukları 45 gün boyunca günde 5-gram tüketen (Earthrise Farms tarafından bağışlanan), radyonükleidleri %50 düşürdü ve normalize edilmiş alerjik hassasiyetleri azalttı. Bugün köpeklerimiz hava, su, gıda ve ilaçlarımızda zehirli kimyasallara maruz kalmaktadır. Vücutlarının bu birikmiş toksinleri sürekli olarak ortadan kaldırması gerekir. Spirulina, vücudu temizlemeye yardımcı olabilecek klorofil, phycocyanin ve polisakkaritler dahil olmak üzere tamamen benzersiz bir phytonutrients kombinasyonuna sahiptir.

♦ Spirulina Kanseri Önleyebilir ve Tedavi Edebilir

Spirulina’nın mavi-yeşil rengi güzel bir cepheden daha fazlasıdır; aynı zamanda kanser önleme yeteneklerinin çoğunun kaynağıdır. Healing with Whole Foods kitabında Paul Pitchford, “Önleme alanında dikkat edilmesi gereken önemli olan spirulina, kanser-koloni oluşumunu engellediği gösterilen bir biliprotein olan mavi pigment phycocyanin ile zengin bir şekilde tedarik edilir.” Şeklinde yazmıştır.

Spirulina ve ekstraktlarının hayvan çalışmalarında antikanser aktivitesine sahip olduğu gösterilmiştir. Spirulina, doğal öldürücü hücreleri ve bağışıklık sisteminin kanser hücreleriyle savaşmaya yardımcı olabilecek benzer anti-bağışıklık bileşenlerini uyarır. Laboratuar çalışmaları ayrıca spirulina polisakkaritlerinin toksinlerden veya radyasyondan zarar görmüş genetik materyali onarmak için çalışabileceğini göstermektedir.

Laboratuar hayvanlarının kansere neden olan güçlü bir maddeye maruz bırakıldığı bir Oregon Eyalet Üniversitesi araştırması, maruziyetten önce klorofil takviyesi verilen hayvanların takviye verilmeyen hayvanlardan çok daha az tümör geliştirdiğini buldu. Araştırmacılar, klorofilin cilt, mide, kolon ve karaciğer kanseri gelişme riskini azaltabileceğine inanıyor. Ürün etiketinde belirtildiği gibi spirulina ve mavi-yeşil algler gibi bir klorofil veya deniz yeşili takviyesi alın.

♦ Spirulina Alerjileri Azaltabilir

Klinik araştırma, bu fonksiyonel yiyeceğin anti-alerjik aktivitesi için geniş bir temele işaret etmektedir. Ağustos 2008'de yayınlanan bir çalışma, 16 hafta boyunca spirulina uygulanan kişilerde bağışıklık düzenleyici bir etki gösterdi. IL-6'da (interlökin-6) önemli azalmalar kaydedildi, bu da “bağışıklık değişkenleri” üzerinde dengeleyici bir etki olduğunu düşündürmektedir. “Test tüpleri”nde yapılan diğer deneyler, hayvanlar ve insanlar bu önceki bulguları desteklemekte ve spirulina etkisinin gıda alerjisi olanlara bile koruma sağlayabileceğini düşündürmektedir. Bu test sonuçları önemlidir, çünkü alerjik reaksiyonlar kısmen bağışıklık sistemi tarafından uygun olmayan yanıtlarla ortaya çıkar. Bu, bir köpeğin belirli bir çiçek polenine veya ortak bir yiyeceğe neden ciddi bir şekilde reaktif olabileceğini ve başka bir durumda aynı durumda tamamen iyi hissettirdiğini açıklar.

 

spirulina for dogs köpekler için spirulina önemi faydaları ve kullanımı

♦ Spirulina Kullanımı ♦

Spirulina genellikle toz halinde satılır, ancak kapsüllerde ve diğer doğal ürünlerde (meyve suları dahil) de mevcuttur. Bitki uzmanı Greg Tilford'a göre, her gün kullanmak güvenlidir, ancak çok besleyici olduğu için, çok fazla tüketilirse ishale ve sindirim rahatsızlığına neden olabilir.

Tilford'a göre, 0,45kg başına günlük 1/4 çay kaşığı genellikle güvenlidir, kediler ise 1/2 çay kaşığı gerektirir.

Köpeğinizin spirulina'sını günlük takviyesinin bir parçası olarak vermeye çalışın ve daha parlak tüyler, daha taze bir nefes ve daha iyi bir genel fiziksel durum fark edebilirsiniz.

Kaynaklar:

  1. https://holistichound.com/spirulina-for-cats-and-dogs/
  2. https://www.dogsnaturallymagazine.com/benefits-of-spirulina/
  3. https://www.dogsnaturallymagazine.com/is-it-safe-to-give-dogs-spirulina/

Çeviren/Derleyen: Mertcan Bahar

Search