info@canecorsoturkey.org

Köpekler İçin Zihinsel Kuvvetlendirme ve Zihin Uyarımı

Köpekler İçin Zihinsel Kuvvetlendirme ve Zihin Uyarımı

Köpek Kuvvetlendirme Tanımı

Köpek kuvvetlendirme, köpeğin gönüllü olarak etkileşime girdiği bir köpek ortamına ve yaşam tarzına ilaveler olarak tanımlanır ve sonuç olarak fiziksel ve psikolojik sağlığı iyileştirilir. Bu karmaşık gibi görünse de, bir köpeğin ortamına yararları için eylemler veya öğeler eklenir.

Köpekler İçin Kuvvetlendirme Neden Önemlidir?

Köpeklerin zihinsel kuvvetlenme ve zihin uyarımı almaları önemlidir. Bu, sahipleri eve gelene kadar bütün gün uyumak yerine psikolojik ve fiziksel refahlarını sağlar.

Hayvanların doğadaki yaşamlarını karşılaştırdığınızda, aktivite seviyelerinde büyük bir fark vardır. Doğadaki hayvanlar günlerini avcılık, leş yeme, yiyecek arama ve yiyecek toplama gibi zorlu aktivitelerle doldurur. En iyi niyetlerle bile, yoğun yaşam tarzlarımız nadiren köpeklerimize ihtiyaç duydukları aktivite ve zihinsel zenginleştirme seviyesini sağlar.

Köpek Kuvvetlendirmenin Faydaları

Köpeğiniz için kuvvetlenme sağlamak oldukça basittir, ancak faydaları bu çabalara değer. Köpek kuvvetlendirmenin faydaları arasında –

* Yıkıcı davranış, rahatsızlık havlaması ve hatta kaçma gibi davranış sorunlarına yol açabilecek sıkıntıları önler.

* Beyin gelişimini teşvik eder ve yardımcı olur.

* Köpeğinizin problem çözme becerilerini geliştirir.

* Güven ve sosyal beceriler geliştirir.

* Köpeğinizin doğal ve içgüdüsel davranışlarda bulunan bir köpek olmasını sağlar.

* Daha dengeli ve mutlu bir köpek olmasını sağlar. Teşvik ve kuvvetlendirme eksikliği depresyona yol açabilir.

Köpeğinizin İhtiyacı Olan Kuvvetlendirme Ve Teşviğin Sağlanmamasının Sonuçları

Egzersiz yoluyla köpeğinizin fiziksel sağlığını sağlamak iyi ve çok gereklidir. Zihinsel kuvvetlendirme köpeğinizin zihnini yönlendirmek için de aynı derecede önemlidir. Köpeğiniz bir amaç için yetiştirildi ve geliştirildi. Belli bir ırka mensup olmasa bile, doğdukları ırkın özelliklerine sahip olacaklardır. Ne kadar zihinsel zenginleşmeye/kuvvetlendirmeye ihtiyaç duyduklarını göz önünde bulundurun.

İhtiyaçlarına karşı çok az şey yapmak veya hiçbir şey yapmamak bir felaket reçetesidir. Köpeğiniz teşvik eksikliğinden sıkılıp sinirlendiğini, çok hızlı bir şekilde öğreneceksiniz. Köpeklerin zihinleri için bir çıkışa ihtiyaçları vardır. Eğer akıllarına meydan okuma fırsatı verilmezse, bunu başarmak için kendi yollarını bulacaklardır. Bu genellikle aşırı havlama, kazma, kaçma ve diğer yıkıcı davranışlar gibi kötü davranışlarda kendini gösterir.

Köpekler İçin 6 Kategoride Zihinsel Zenginleştirme

Çalışmayı seçebileceğiniz 6 tanımlı zihinsel kuvvetlendirme kategorisi vardır. Çok ihtiyaç duyulan zihinsel zenginleştirmeyi sağlamak için tümünü veya bir tanesini seçerek kullanabilirsiniz. Bazı aktiviteler birden fazla kategoriye dahil edilebilir, örneğin yaptıkları egzersize bağlı olarak bilişsel zenginleştirme ve duyusal zenginleştirme olarak kabul edilebilen koku çalışmaları.

Yorgun bir köpek mutlu ve iyi huylu bir köpektir. Günlük yürüyüş, fiziksel aktivitelerinin, zihinsel uyarımlarının ve bağlanma sürelerinin bir kısmını sağlamanın harika bir yoludur. Yürüyüş onlara manzaraları, sesleri ve kokuları keşfetme ve alma fırsatı verir. Buna ek olarak, fiziksel enerjiyi kullanırken yürüyüşlerde diğer köpeklerle tanışma şansı verir. Yürüyüşünüzü değiştirmeye çalışın ve yürüyüşleri köpeğiniz için ilginç tutmak adına yeni yerlere gidin.

Köpekler için Zihinsel Zenginleştirmenin 6 Kategorisi:

1-Köpekler için Sosyal Zenginleştirme

Bu, köpeğinize diğer köpekler ve hayvanlarla ve genellikle farklı ortamlardaki insanlarla zaman geçirme fırsatı sağlar. Köpekler sosyal hayvanlardır ve diğer köpeklerle tasmasız oyun oynama, etkileşim becerilerini geliştirir. Ayrıca, etkileşim ve korku temelli iletişim sorunları geliştirme şansını da azaltır. Sosyal etkileşim özgüven ve güven yaratmaya yardımcı olur.

Bu sosyal zenginleştirme, plaj veya evcil hayvan mağazası gibi yeni yerlere geziler yapılarak, köpek kabul eden kafe ya da restoranlara giderek elde edilebilir. Köpeğiniz uzun süre evde bırakılacaksa, bu süreçte bir pansiyona göndermeyi bile düşünebilirsiniz.

2-Köpekler için Bilişsel Zenginleştirme

Bu, beyne meydan okuyan düşünme ve problem çözme etkinlikleri için fırsat sağlar. Köpeğinize bir bulmaca veya etkileşimli oyuncak, koku ve burun çalışması veya saklambaç veya hazine avı gibi oyunlar sunabilirsiniz. Onlara yeni komutlar veya püf noktaları öğretme gibi öğrenme fırsatları verin veya onlara oyuncaklarının her birinin adını öğretin. Yaşlı bir köpeğin yeni numaralar öğrenemeyeceği doğru değildir.

3-Köpekler İçin Fiziksel veya Çevresel Zenginleştirme

Bu, köpeğinizin yaşam alanını geliştiren herhangi bir şeydir. Köpeğinizin zihniyle uyarılmış ortama yeni şeyler eklemek, işleri biraz daha ilginç tutmaya yardımcı olabilir. Şunlar önerilebilir:

Kazı çukuru: Kazmaları için kum dolu bir çocuk kum havuzu kullanabilirsiniz. Hatta oyuncaklarını bulmaları için gizleyebilirsiniz.

Tüneller ve altında gizleyebilecekleri şeyler: Agility aktivitelerinde kullanılan tünelleri ya da benzerlerini kullanabilirsiniz.

Ayna: Bazı köpekler aynadaki köpekle oynamayı sever.

Yukarıdaki örnekler haricinde kendi yaratıcılığınızla, köpeğinizin de güvenliğini tehlikeye atmadan bazı oyunlar geliştirebilirsiniz. Oyun sırasında köpeğinizin her zaman gözetiminizde olmasını sağlamanızı öneririz.

Köpekler İçin Beslenme ile Zihinsel Zenginleştirme

Köpeğinizin burnunu ve beynini kullanarak, onları doğal avlanma ve yiyecek arama becerilerini yemek zamanında kullanmaya teşvik edebilirsiniz. Köpeğinizi bir kasede beslemek zorunda değilsin. Yiyeceklerini bir bulmaca şeklindeki gıda dağıtım oyuncağına koyarak veya bir battaniyenin altına saklayıp koklayarak bulmasını ve yemesini sağlayabilirsiniz. Köpeğiniz yiyeceklerini bulmak için çalışmaktan mutluluk duyacaktır.

Köpekler İçin Oyuncak ile Zihinsel Zenginleştirme

Bu, ödül almak için patileri veya ağızlarıyla manipüle edilebilen oyuncaklar sağlamayı gerektirir. Genellikle yiyecek veya bir ödülle, yada oyuncaklarını kapalı bir karton kutuya koymak gibi şeyler yapabilirsiniz ve buna nasıl ulaşacaklarını bulmaları gerekir. Oyuncaklar yapılacabilecek benzer bir çok aktivite bu bölüme eklenebilir.

Uzaktan kumandalı Oyuncaklar: Köpeğinize bu gibi oyunlar oynatırken gözetiminizden ayırmayın çünkü oyuncağı parçalara ayırabilir ve içerisindeki parçaları yutabilir.

Olta Çubuğu: Olta çubuğu, sonuna bağlı bir köpeğinizi cezbedecek bir oyuncağı olan bir sopa şeklindedir. İpli kedi kaşıma oyuncaklarının daha büyük bir versiyonuna benzer. Yiyeceğini veya oyuncağı zeminde daireler halinde veya farklı yönlerde hareket ettirdiğinizde köpeğiniz kovalayacaktır. Bu, haşarat, sıçan veya fare yakalamak için kullanacakları becerileri kullandığından terrier ırkları arasında çok popüler. Büyük ırklarda da, özellikle yetişkin köpeklerde, yavrularda ise çok ani hareketler kullanılmadan uygulanabilir.

Kemirme Oyuncakları ve Kemikleri: Çiğnemek köpekler için doğal olarak çok sakinleştiricidir, çünkü çenelerinde stres tutabilirler. Çiğneme oyuncakları ve kemikleri bu stresi atmalarına yardımcı olacaktır.

Yeni oyuncaklar tanıtın - Köpeğinize yeni bir oyuncak vermek merak ve ilgiyi arttıracaktır.

Köpekler için Duyusal Zenginleştirme

Duyusal zenginleştirme, köpeğinizin görme, ses, tat, koku ve dokunma gibi beş duyusunu uyaran herhangi bir şeydir. Her türlü burun çalışması bu kategoriye dahil edilir. Diğer olası öneriler şunlardır:

Tavuk veya sığır eti – Bulunduğunuz alanın çevresine tavuk veya sığır eti parçaları dağıtın. Bunlar sodyumca yüksek olabileceğinden bunu uygun bir miktarda seyreltmek en iyisidir. Alternatif olarak, fıstık ezmesi veya benzeri bir şey de kullanabilirsiniz.

Baloncuk kovalama - Bazı köpekler bu oyunu kesinlikle seviyor. Aslında sadece köpekler için ödül mamaları ve bisküvileri de satın alabilirsiniz.

Sonuç

Zihinsel zenginleştirme fırsatları çeşitlilik ve sürekli bir meydan okuma sunmalıdır. Ne kadar eğlenceli bir şey bulurlarsa bulsunlar, tekrar tekrar yapmak sonunda sıkıcı hale gelecektir. Köpekler akıllı bir hayvanlardır ve meydan okumaya devam eden aktivitelerle zihinsel uyarmaya ihtiyaç duyarlar. Zihinsel oyunları ve aktiviteleri değiştirerek taze ve yeni hissetmelerini sağlayın. Biraz hayal gücüyle, köpeğiniz için bu önemli zihinsel zenginleştirme ve zihin uyarımını sağlamanın sayısız yolu vardır.

Hayal kırıklığına uğramış ve sıkılmış bir köpek, mutsuz olan ve genellikle sorunlu davranışlara yol açacak bir köpektir. Genel sağlık beden ve zihindir ve köpeğinizin hem fiziksel egzersiz hem de zihinsel zenginleşmesini doğru miktarda sağlamak, yaşamı hem sizin hem de köpeğiniz için daha iyi hale getirecektir.

Kaynak: http://barkercise.com/mental-enrichment-and-mind-stimulation-for-dogs/

Çeviren/Derleyen: Mertcan Bahar

Search