info@canecorsoturkey.org

Köpekleriniz ve Kendiniz İçin Zerdeçal Hakkında Herşey

Köpekleriniz ve Kendiniz İçin Zerdeçal Hakkında Herşey

 

Size küçük bir baharatın köpeğinizin sağlığında ve hatta ömründe büyük bir fark yaratabileceğini söylersem ne dersiniz?

Muhtemelen şu anda mutfak dolabınızda bekleyen bir baharat…

Kulağa çılgınca geldiğini biliyorum, ancak araştırmalar bunun doğru olduğunu gösteriyor ...

Zerdeçal (köriler ve hardallarda kullanılan baharat) 6.000'den fazla çalışma ile destekleniyor.

Araştırmalar, zerdeçalın aşağıdakileri içeren çok sayıda pahalı ilacı tolere edebileceğini gösteriyor:

*Artrit ilaçları
*Steroidler
*Kemoterapi
*İnflamatuar bağırsak hastalığı ilaçları
*Anti-enflamatuar ilaçlar

Bunlar köpeğinize zerdeçal vermek için karşımıza pek çok sebep çıkarıyor.

Şimdi bu kullanışlı küçük baharatlara daha yakından bakalım. Ve size ne kadar vereceğinizi veya hangi köpeklerin zerdeçal almaması gerektiğini göstereceğim.

Köpekler İçin Zerdeçal

Zerdeçal, esas olarak aktif bileşeni olan kurkumin adı verilen bir bileşik içerir. Kurkumin, antioksidan, antienflamatuar, antiviral, antibakteriyel, antifungal, yara iyileşmesi ve antikanser aktivitelerine sahiptir. Artrit, diyabet, kanser, karaciğer hastalığı, gastrointestinal sorunlar ve daha fazlası gibi hastalıklarla savaşmaya yardımcı olabilir.

Bir çalışma, umut verici terapötik ve klinik kullanımların uzun listesi nedeniyle buna “Cure-cumin” adını verdi.

# 1 - Zerdeçal Enflamatuardır (Yangı ve iltihap ile savaşır)

Enflamasyonun sadece eklem hastalığı olan köpekler için bir sorun olduğunu düşünüyor olabilirsiniz… Ancak kronik, gizli iltihaplanma sessiz bir katildir. Neredeyse tüm hastalıkların köküdür. Kanser, artrit, alerji, böbrek hastalığı, diş hastalığı, sindirim hastalığı; hepsi iltihaptan kaynaklanır. Vücuttaki tüm iltihaplanmalar kötü değildir. Köpeğiniz virüslere veya bakterilere maruz kalırsa, akut iltihaplanma akyuvarları vücut dokularına salar ve iyileşme sürecini başlatır.

Ancak kronik iltihaplanma; yani haftalarca, aylarca ve hatta yıllarca devam eden düşük dereceli iltihaplanma; köpeğinizdeki en dejeneratif ve enflamatuar sağlık sorunlarının gerçek sebebidir. Araştırmacılar son zamanlarda kalp hastalığının iltihaplı diş hastalığına bağlı olabileceğini buldular. Kronik mesane enfeksiyonları mesane kanserine yol açabilir. Ve kronik düşük dereceli inflamasyonun artrit ve eklem dejenerasyonunun ana itici gücü olduğu biliniyor.

# 2 - Kanserli Köpekler İçin Zerdeçal

Kronik inflamasyonun kansere yol açabileceğini biliyoruz… Ve zerdeçalın güçlü bir antioksidan olduğunu da biliyoruz.

İngiltere'de yapılan bir araştırma, kurkumin'in kanser öncesi yaptığı değişikliklerin, kanserin oluşmasını engelleyebileceğini göstermiştir. Böylece zerdeçal kanseri önlemeye yardımcı olabilir. Ancak zerdeçal, kanseri doğal olarak tedavi de edebilir. Zerdeçal üzerinde yapılan çalışmaların yaklaşık 1 / 3'ü kanser araştırmasıdır… Ve sonuçlar çok umut vericidir.

Zerdeçalın kanser hücrelerini öldürdüğü ve daha fazlasının büyümesini engellediği gösterilmiştir. Amerikan Kanser Derneği, “Kurkumin kanser gelişimine, büyümesine ve yayılmasına müdahale ediyor. Son zamanlarda, kurkuminin, tümör boyutunu küçültme ve kanser hücrelerini öldürme yeteneği nedeniyle ona çok odaklandık.” diyor. Bugün yetişkin köpeklerin yarısı kansere yakalanacaktır… Bu nedenle zerdeçal, köpeğinizi kanserden ve buna neden olan iltihaptan korumanın harika bir yolu olabilir.

# 3 - Zerdeçal Artrit Ağrısını Azaltabilir

Artritin iltihabın bir sonucu olduğunu biliyoruz ... Ve zerdeçal vücuttaki iltihabı azaltabilir. Zerdeçal, artritte ağrı ve sertliği de giderebilir… Hem de geleneksel ağrı kesici ilaçlardan daha iyi. 2014 yılında Tayland'da bir grup araştırmacı diz osteoartritli hastalarda kurkumin ve ibuprofen tedavisinin etkilerini karşılaştıran bir çalışma yayınladı. Kurkumin'in ağrıyı azaltmak için ibuprofen kadar iyi çalıştığını buldular... Hem de ibuprofen alan hastaların yaşadığı gastrointestinal yan etkiler olmadan. Bu da bizi bir sonraki faydaya getiriyor…

# 4 - Zerdeçal Gastrointestinal Bozuklukları Tedavi Edebilir

Zerdeçalın anti-enflamatuar etkileri, İnflamatuar Bağırsak Hastalığının (IBD) ve diğer gastrointestinal bozuklukların tedavisinde yardımcı olabilir. Birkaç klinik öncesi çalışmada bağırsak iltihabı ve bağırsak geçirgenliği üzerinde olumlu etkileri olduğu gösterilmiştir.

Japonya'daki Hamamatsu Güney Hastanesi'ndeki araştırmacılar, kurkumin'in “büyük inflamatuar mekanizmalar üzerindeki engelleyici etkilerinin ve rakipsiz güvenlik profilinin, IBD tedavisinde parlak beklentileri yarattığını söylemiştir.

# 5 - Zerdeçal Steroidleri Değiştirebilir

Birçok köpek alerji ve eklem ağrısı için steroidleri kullanmaya mecbur kalırlar. Ancak bazı çalışmalar kurkuminin steroidler kadar etkili olduğunu gösteriyor. Yazarlar şunları söylüyor: “Kurkumin ile yan etkilerin olmaması kortikosteroidlere kıyasla en büyük avantajı.”

Journal of Pharmacy and Farmakology'de yayınlanan bir başka çalışma, kurkumin'in bir steroid ile birleştirilmesinin bu tehlikeli ilacın yan etkilerini azalttığını göstermektedir. Zerdeçalın ana yararı sadece reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçların yanı sıra işe yaraması değil, aynı kötü ve istenmeyen yan etkileri taşımamasıdır.

 

golden paste altın macun zerdeçal

Altın Macun (Zerdeçal Macunu) Nasıl Yapılır?

Köpeğinize zerdeçal vermeye hazırsanız, bilmeniz gereken birkaç şey var. Zerdeçaldaki kurkumin maddesinin köpeğiniz tarafından emilimi zordur. Bu nedenle zerdeçalın hindistan cevizi yağı gibi sağlıklı bir yağ ile birleştirilmesi önemlidir. Bu durum emilimi önemli ölçüde artıracaktır.

Michael Greger MD, karabiberde peperin adı verilen ve kurkumin emilimini büyük oranda artırabilen bir fitokimyasal olduğunu buldu. Yani köpeğinize zerdeçalı tek başına vererek iyi sonuçlar almayı bekleyemezsiniz.

Dr. Doug English in Altın Macun Tarifi

Bu, Zerdeçal Kullanıcı Grubu'ndaki yüz binlerce üye ve evcil hayvanları tarafından denenmiş ve test edilmiş ve dünyaya yayılmış bir numaralı Altın Macun (G.P) tarifidir. Kendiniz deneyin- hızlı, ucuz ve kolaydır. Bu tarif hem insanlar hem de diğer hayvanlar için kullanılabilir.

Bazı zerdeçal tedarikçilerinin "ham" zerdeçal tozu satmaya başladığını lütfen unutmayın. Ambalajda veya reklamlarında bu ifadeyi görürseniz ham olduğunu anlayacaksınız. Satın aldığınız markanın ham olarak tanıtılması durumunda, pişirme süresini en az 30 dakikaya uzatmanız gerekecektir (tarifte belirtilen 7-10 dakikaya değil).

Geçmişte, zerdeçal her zaman onu bir toza dönüştürme sürecinde pişirilirdi. Bazı satıcılar şimdi "çiğ gıda" uygulayıcılarına hitap etmek için bu adımı atlıyorlar. Bu yine de kullanışlıdır, ancak yeterli sindirilebilirliği sağlamak için daha uzun pişirme süresi gerektirir.

MALZEMELER:

* 1/2 su bardağı (125 ml / 60g) zerdeçal tozu
* 1 bardak su (250 ml) ve gerekirse yedek su
* 1/3 su bardağı (70 ml) hindistancevizi yağı (çiğ, rafine edilmemiş, soğuk preslenmiş kullanın)
   VEYA keten tohumu yağı (keten tohumu)
   VEYA zeytinyağı (sızma / sızma kullanın)
* 2-3 çay kaşığı taze çekilmiş (karabiber) karabiber

Not: Biber miktarı, Mayıs 2016'dan bu yana Doug English’in önerileri ve ekstra biber kullanan çok sayıda durumda daha fazla başarının gözden geçirilmesi üzerine arttırıldı. Tolere edemiyorsanız biberi atlayın. Zerdeçalın emilimi hala pişirilerek ve yağ eklenerek geliştirilecektir, ancak biber olmadan daha az etkili olacaktır.

ALTIN MACUN TARİFİ:

1) Zerdeçal ve suyu bir tencerede kaynatın, sonra ısıyı düşürün ve kalın bir macun elde edene kadar pişirin. Bu işlem yaklaşık 7-10 dakika sürer ve iyi kıvam için fazladan su eklemeniz gerekebilir.

2) Pişirmeden sonra taze öğütülmüş biber ve yağı, ateşten alındıktan ve soğutulduktan (dokunmak için hala sıcak, ancak yanmıyor), yaklaşık 10 dakika sonra ekleyin.

3) Yağı homojen bir şekilde dağıtmak için iyice karıştırın ve tekrar soğumasını bekleyin (hindistancevizi yağı sert ise, karışımda erimelidir).

Önceden çekilmiş biber kullanmayın (biberlik için satın aldığınız öğütülmüş biber)! Karabiber (piperin) içindeki aktif bileşen oksijene maruz kaldığında oksitlenir ve ayrıca ışıkla degrade olur. Bu yüzden mağazada satın alınan öğütülmüş biberde fazla bir şey kalmaz.

Şayet kullanım sonunda yumuşak dışkı ya da kabızlık ile karşılaşırsanız kullanım miktarını azaltın ve bir süre bu şekilde devam edin. Sonunda sindirim sistemi buna alışacak ve her şey normale dönecektir. Altın Macun buzdolabında 2-3 hafta saklanabilir. Oda sıcaklığında bırakmayın. 2 hafta içinde kullanmak için çok fazla miktarda yaptığınızı düşünüyorsanız bir kısmı dondurun. Fazla karışımı depolamak için silikon kalıplar kullanmak popüler hale geldi. Daha sonra tek bir porsiyon çıkarmak kolaydır.

Bazı köpekler Altın Macuna başladıktan sonra idrar kokuları kedi çişine benzeyebilir. Nedenini tam olarak bilmiyoruz, ama sonunda ortadan kalkacak. Kokuyu ortadan kaldırmanın veya en azından azaltmanın bir yolu altın macuna Seylan tarçın eklemektir. Pişirmenin sonunda yukarıdaki tarife 1 yemek kaşığı ekleyin. Seylan tarçın kullanın. Cassia tarçın kullanmayın!

KÖPEKLER İÇİN NE KADAR ZERDEÇAL?

Altın Macunu, biraz su veya kefir ile karıştırarak doğrudan köpeğinizin yemeklerine ekleyebilirsiniz. Çoğu köpek bu tadı hiç umursamaz!

->Küçük Irklar günde yaklaşık 1/4 çay kaşığı ile başlamalıdır.
->Orta Boy Irklar günde 1/2 çay kaşığı ile başlayabilir.
->Büyük Irklar günde 3/4 çay kaşığı ile başlayabilir.
->Dev Irklar günde 1 çay kaşığı ile başlayabilir.

Bu kaba bir başlangıç noktasıdır, ancak bu oranlar büyük köpekler için bir çorba kaşığına kadar artırabilirsiniz. Ancak günde birkaç kez zerdeçal vermek isteyeceksiniz, çünkü kurkumin vücudu hızla terk ediyor. Zerdeçal bağlayıcıdır ve kabızlığa neden olabilir, bu nedenle zerdeçal eklediğinizde yemeklerine biraz su veya kefir ekleyin.

Hazırlayan: Önder Alper

Kaynaklar:

1 - https://www.turmericlife.com.au/blogs/recipes/turmeric-recipes-golden-paste

2 - https://www.dogsnaturallymagazine.com/turmericdogs/

Search