info@canecorsoturkey.org

TARİHÇE

TARİHÇE

Cane Corso (KAH-neh-KOR-soh; çoğul: Cani Corsi), dev, iri kemikli bir koruyucuyu yetiştirdiği düşünülen eski bir Yunan kabilesi olan Molossi için adlandırılan mollosus köpekleri veya mollosers adlı bir tür çalışan alt grubuna aittir. Mastiff tipi köpekler. Roma İmparatorluğu’nun gücünün doruğunda, Yunan adalarını bastırıp işgal eden lejyonlar köstebekçileri İtalya'ya geri getirdi ve onları yerli İtalyan ırklarına yetiştirdi.

Bu çaprazlamalar ile üretilen yavrular, modern Corso'nun atalarıydı ve daha büyük akrabası olan Neapolitan Mastiff. Orjinal Corsi, “pireferi” olarak çizgilerini kazanan fetih köpekleri olarak kullanıldı, korkusuz köpekler düşman hatlarını sırtlarına sarılı yanan alevli kovalarla doldurdu. Bu erken Corsi'nin, kedi benzeri bir zarafetle hareket eden daha zarif, günümüzün şık versiyonundan daha fazla boşalan köpek olduğu varsayılıyor.

Beşinci yüzyılda Batı İmparatorluğu'nun dağılmasıyla birlikte İtalya’nın lejyonları ve köpekleri işsiz kaldı. Corsi, yaban domuzu avcılığı, çiftçilik, hayvancılık ve en meşhur çiftlik hayvanları ve kümes hayvanlarını koruyan sivil işlere adapte oldu. Corso, yüzyıllar boyunca İtalyan kırsalını işaret eden çiftlikler ve meralar hakkında tanıdık bir manzaraydı. Ancak, İtalya yarımadasının ve Sicilya’nın sürekli istilalarının etkileri, ekonomik ve politik ayaklanmalar ve mekanize tarım, Corso nüfusunu güvencesiz derecede düşük sayılara indirgemek için kuruldu. 20. yüzyılın ortalarına kadar cins tamamen tükenmiş durumdaydı.

Bununla birlikte, örnekler İtalya’nın geri ülkesinde hayatta kaldı. 1970'lerde, bir grup İtalyan fanatik, rustik atalarının ırkını canlandırmak için bir araya geldi. Toplum Amorati Cane Corso (Cane Corso Lovers Topluluğu) 1983 yılında kuruldu ve takip eden on yıl boyunca Corsi Avrupa köpek gösterilerinde sergilendi.

Search