info@canecorsoturkey.org

BÜYÜK IRK KÖPEKLERDE EGZERSİZ (1)

BÜYÜK IRK KÖPEKLERDE EGZERSİZ (1)

Daha önceki yazılarımızda, büyük ırk köpeklerin beslenmesinin nasıl, ne şekilde ve ne miktarda olması gerektiği, günlük yeme miktarının neye göre hesaplanması gerektiği ile ilgili bahsetmiştik. Beslenmenin yanında egzersizler de büyük ırklar için çok önemlidir. Hangi tip egzersizler yapılması? Süresi ne kadar olmalı? Egzersizin yoğunluğu neye göre ayarlanmalı? Bu yazımızda bu sorulara cevaplar getirmeye çalışacağız.

Eski zamanlarda, atalarımız av arkadaşı olarak köpeklere sahiptiler. Ayrıca bulundukları alanı ve çiftlik hayvanlarını korumak için de kullanıldılar. Genel olarak, köpeklerin çok aktif bir yaşam tarzına sahip olması gerekir. Bugünlerde bunu sağlamak pek mümkün olmayan bir şey. Modern köpekler daha çok kanepede bizlere arkadaşlık eden canlılar haline gelmeye başladılar. Onlar bizim oyun arkadaşlarımız ve favori akşam talk showlarımızı izlemek için televizyon karşısında sık sık bize katılıyorlar.

Ya da çok yoğun bir çalışma programınız var. Eve geldiğinizde, hiperaktif köpeğinizle birşeyler yapmak için çok yorgun olursunuz. Sonuç? Dört ayaklı arkadaşınız gittikçe daha fazla hareketsiz hale geliyor. Bir köpeğin bedensel olarak aktif kalması için yeterli hareket alanını elde etmediği zaman, hem fiziksel hem de psikolojik zorluklardan muzdarip olabileceği görülmüştür. Her türlü hastalık ve davranış problemi fark edilebilir - büyük ırk köpeklerde bu tip problemler çok yaygındır.

Dev ırk köpeklerin uysal, büyük sevgi dolu kalpleri ve hatta daha büyük kişilikleri olduğu bilinmektedir. Dev cins köpekler aslında küçük köpeklerden daha az sağlam ve göründüğünden daha kırılgandır. Bazı sorunlara ve sınırlamalara eğilimlidirler. Bu, büyük cins köpeğinizle yeterli egzersiz yapmanın önemli nedenlerinden biridir, ancak aynı zamanda egzersizi potansiyel olarak tehlikeli hale getirebilecek olan da budur.

Kaynaklar:

Derleyen: Mertcan Bahar

Search