info@canecorsoturkey.org

BÜYÜK IRK KÖPEKLERDE EGZERSİZ (4)

BÜYÜK IRK KÖPEKLERDE EGZERSİZ (4)

Büyük ırk köpeğiniz için egzersiz çeşitleri:

Köpeğinizi Yürütün: Bir nedenden ötürü bir klasik; her yaş ve büyüklükteki köpekler, sahipleriyle tempolu bir yürüyüşün tadını çıkarır. Doğa yürüyüşleri hem sizin hem de köpeğinizin daha özgür ve keyifli bir gün geçirmesini sağlayabilir.

At-Getir Oyunu: Çok sevdiği bir topu veya frizbi atın ve köpeğiniz size getirsin. Bu basit aktivite saatlerce keyif verebilir.

Köpeğinizle Koşu: Köpeğiniz parkın veya arka bahçenin etrafında ya da ormanda sizinle birlikte düzenli hafif tempoda koşarak günlük egzersini yapmasına eşlik edebilirsiniz. Bu sizin de fırsattan istifade günlük sporunuzu yapıp sağlıklı kalmanızı sağlayacaktır.

Yüzme: Büyük ırklar iyi birer yüzücüdürler. Bu nedenle yüzme ile, suyun kaldırma kuvveti ile eklemlere binecek yükün azaltılması sağlanır.

Engelli Egzersizler: Bu egzersiz tipinde, bahçenizde, sakin ve geniş bir park alanında, ya da bir dağ yürüyüşünüz esnasında temin edebileceğiniz ya da satin alabileceğiniz engeller ile ya da evinizde bulunan bazı eşyalarla engeller oluşturarak köpeğinize çeşitli aktiviteler sunabilirsiniz. Bu tip egzersizler için öncelikle köpeğinizin kaslarının ısındığından emin olmalısınız. Bunun için hafif tempoda bir yürüyüş veya otur – yat – kalk gibi temel itaat komutlarını kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak;

Dev ırk köpeklerin egzersiz gereksinimleri ırktan ırka ve hatta köpekten köpeğe değişebilir. Genel olarak, egzersiz ihtiyaçları ılımlıdır, günlük bir yürüyüş, zihinsel zenginleşme ve sosyal etkileşim yeterlidir. Dev ırk bir köpek, küçük köpeklerden daha hızlı yorulur, bu nedenle egzersiz sırasında yorulmaya başladıklarında egzersizi ya da yürüyüşü sonlandırarak dinlenmelerine izin verin.

Dev ırk köpeklerin çoğu iyi birer yüzücüdür, bu nedenle aktivitelerine yüzmeyi de eklemeye özen gösterin, çünkü eklemlerde düşük etkili stres ile iyi bir egzersiz sağlayacak etkili bir etkinliktir.

*** Ayrıca dev ırk köpeklerde şişkinlik/mide dönmesi riskinin farkında olun ve egzersizden bir saat önce ve sonra beslemeyin! ***

Kaynaklar:

Derleyen: Mertcan Bahar

Search