info@canecorsoturkey.org

BÜYÜK IRK KÖPEKLERDE EGZERSİZ (3)

BÜYÜK IRK KÖPEKLERDE EGZERSİZ (3)

Yavrunuzun Ne Kadar Egzersize İhtiyacı Var?

Bu soru bir çok köpek sahibi tarafından sorulan ve çoğu zaman da yanlış cevapları bulunan bir soru. Öncelikle yavrunuzun ırkına, boyutlarına ve yaşına göre uygun egzersizler seçmelisiniz. 8 aylık dev ırk bir yavru köpeği her gün 2-3 km yürütmek, çok akıllıca bir fikir değildir. Bu tip bir egzersiz, yavrunuzun ortopedik sorunlar yaşama ihtimalini kat kat arttıracaktır. Çünkü büyük ırk köpekler çok hızlı büyürler ancak çok da yavaş olgunlaşırlar. Bu yüzden bazı aktivitelerin yaşlarına ve boyutlarına uygun olması önemlidir. Atlamak, zıplamak gibi çeviklik egzersizlerinden yavruluk döneminde uzak durmak gereklidir. Yavrunuz büyüdükçe, egzersizlerini kademeli olarak değiştirebilir ve arttırabilirsiniz. Ancak şu hiçbir zaman unutulmamalıdır: Her egzersizinin süresi, yoğunluğu ve çeşidi yaşına uygun olmalıdır.

Yavrular İçin Egzersizlerinde Alınabilecek Önlemler

  1. Yavrunuza tasma ve sevk kayışı ile yürümeyi öğretin
  2. Kısa yürüyüşlerle başlayıp, yürüyüşler esnasında ufak aralar verin
  3. Yürüyüşün süresini kademeli olarak arttırın
  4. Günün çok sıcak ve çok soğuk zamanlarında yürüyüşten kaçının
  5. Kaygan ve sivri yüzeylerde yürüyüşlerden kaçının

Yavrular İçin Egzersiz Çeşitleri

Yavrular, kovalama, güreşme veya çekiştirme gibi bir çok şekilde oynamayı sever. Bu, yavru sahipleri için iyi bir haber, çünkü yavruları için çok çeşitli egzersizlerin olmasını sağlıyor. Çeşitlilik ayrıca tekrarlayan egzersizle ilişkili bazı riskleri azaltmaya yardımcı olabilir ve köpeğinizle bağ kurmanıza yardımcı olabilir.

Tutarlılık yavrular için önemlidir. Hafta sonu uzun yürüyüşler yapmak ve hafta boyunca kısa yürüyüşler yapmak köpeğinizin büyüyen vücuduna zarar verebilir, ancak tutarlılık aynı aktiviteleri tekrarlamanız gerektiği anlamına gelmez. Köpeğinizin aktivitelerinin türünü değiştirin. Hava sıcaksa, köpeğinizi alıp suya alışmasına yardımcı olmak için yüzmeye çalışın. Yeni ortamlarda rahat büyümesine yardımcı olmak için çim, ormanlık yollar ve hatta kaldırım gibi farklı yüzeylerde yürüyüş yapın.

Her şeyden önce, günde en az üç kere egzersiz yaptırabilirsiniz. Bunlardan ikisi, tasma eğitimi üzerinde çalışmak için bulunduğunuz muhit etrafında kısa yürüyüşler olabilirken, üçüncüsü çekiştirme veya evde saklambaç oyunu olabilir. Köpeğinizi tanıdıkça, oynamaya devam etmek için yorulup yorulmadığını size belirtir, bu da yavrunuz uyurken birkaç sessiz ve sakin bir anın tadını çıkarmanız için ipucunuzdur.

Kaynaklar:

Derleyen: Mertcan Bahar

Search