info@canecorsoturkey.org

BÜYÜK IRK KÖPEKLERDE EGZERSİZ (2)

BÜYÜK IRK KÖPEKLERDE EGZERSİZ (2)

Bu bölümde yetersiz ya da fazla egzersizden dolayı büyük ırk köpeklerde yaşanabilecek bazı sorunlara açıklık getireceğiz!

EKLEM SORUNLARI

Dev ırk köpekler söz konusu olduğunda hem beslenme hem de egzersiz çok önemlidir. Dev Irk köpekler, küçük ırklara göre daha fazla eklem sorunlarına eğilimlidir. Düzenli egzersiz yapmak ve sağlıklı bir kiloda kalmalarını sağlamak özellikle önemlidir. (“Kilolu köpek en iyi köpektir” anlayışı köpeğinize verebileceğiniz büyük zararların nedenidir!) Obezite ve hareketsizlik, eklem problemleri için önde gelen risk faktörleridir. Ayrıca, eklemlerini desteklemeye yardımcı olmak için kaslarını güçlü tutmak iyi bir fikirdir.

MİDE DÖNMESİ (ŞİŞMESİ)

Dev ırk köpeklerde düşünülmesi gereken bir diğer sınırlama, şişkinliğe eğilimli olmalarıdır. Şişkinlik ve ya mide dönmesi, bir veteriner tarafından derhal ele alınması gereken hayatı tehdit eden bir acil durumdur. İki tür şişkinlik vardır. İlki, mide gaz ve sıvı ile dolduğunda ve şiştiğinde gastrik dilatasyon. İkincisi, şişkin midenin kendi etrafında döndüğü volvulus.

Şişkinlik belirtileri şişkin bir görünüm ve genişlemiş karın ve buna ek olarak, kaygı, rahvan yürüyüş, bol tükürük ve verimsiz kusma girişimi. Bu durum köpeğiniz için çok acı vericidir. Herhangi bir nedenle şişkinlikten vey a mide dönmesinden şüpheleniyorsanız, derhal veteriner hekiminizden yardım isteyin.

Dev bir ırkta şişkinlik riskini en aza indirmenin yolları:

  1. Köpeğinizin günlük yemeğini günde 2-3 porsiyona bölün,
  2. Yüksek bir kaptan yemek yemesini sağlayın,
  3. Yemeklerden önce ve sonra bir saat boyunca suya erişimi kısıtlayın,
  4. Yemeklerden önce ve sonra bir saat egzersiz yaptırmayın,
  5. Köpeğinizin çok hızlı yemesine izin vermeyin,
  6. Bir seferde çok fazla içmelerine gerek kalmamaları için suya diğer zamanlarda suya kolay ulaşmalarını sağlayın

Zihinsel Uyarılma

Dev Irk köpeğiniz için zihinsel uyarım sağlamak, zihinlerini uyanık tutmak ve yıkıcı davranışlara yol açabilecek sıkıntıları önlemek için fiziksel egzersiz kadar önemlidir.

Yetersiz, yanlış ya da zamansız egzersiz nedeniyle yaşanabilecek bazı sorunlardan bahsettik. Şimdi de yaşa göre egzersizin yoğunluğu ve süresinden bahsedelim.

Köpeğiniz bir yavru iken, saatlerce süren koşular gibi yorucu veya uzun süreli egzersiz rutinlerinden kaçının. Yavrunuz görünüşte sonsuz enerjiye sahip olsa da, iskeleti yoğun aktivite için yetişkinliğe kadar yeterince gelişmemiştir. Yeterli sürede tasmalı yürüyüşü ya da gelişimini düzgün ve sabit bir şekilde devam ettirebileceği güvenli diğer egzersiz türlerini seçmenizde fayda var.

Her yaş veya büyüklükteki köpek için güvenli olan ve özellikle büyük ırk köpekler için uygun olan bazı egzersiz fikirlerini şimdi sizlere sunacağız. Her zaman olduğu gibi, köpeğiniz için bazı egzersizlerin doğru olup olmadığından emin değilseniz veteriner hekiminize danışın.

Kaynaklar:

Derleyen: Mertcan Bahar

Search